Kolejne 500m użytkowników Bitcoinów „Could Be a Simpler UX Away“

Następni użytkownicy 500m Bitcoinów ‚Could Be a Simpler UX Away‘ 101
Bitcoin (BTC) ma już ponad dziesięć lat. W ciągu nieco ponad dziesięciu lat, pionier kryptokurwaluty przeszedł od zjawiska marginalnego do akceptowanej na całym świecie alternatywnej klasy aktywów, której właścicielami są miliony osób na całym świecie. Choć jest to imponujące z punktu widzenia nowych technologii, Bitcoin jest wciąż daleki od wszystkiego, co nawet bardzo przypomina masową adopcję.

Czy nieoptymalne doświadczenie użytkownika Bitcoin Up jest jedną z największych przeszkód do tego?

Kupno BTC jest łatwe, używanie go nie jest
Jeśli chcesz kupić Bitcoin dzisiaj, istnieje wiele aplikacji i platform internetowych, które pozwalają na to w ciągu kilku minut. Jeśli kupujesz niewielką ilość, nie musisz nawet przechodzić weryfikacji KYC (znaj swojego klienta) i możesz zakupić BTC skutecznie jak każdy inny produkt cyfrowy online.

Bitcoin fiat-on rampy uczyniły inwestowanie Bitcoin proste, łatwe i przyjazne dla użytkownika. Niezależnie od tego czy masz 16 czy 60 lat, zakup Bitcoin online osiągnął poziom przyjazności dla początkujących, że każdy może stać się Bitcoinem.

Jednak właśnie tam Bitcoin’s UX (User Experience) przestaje być prosty i łatwy.

Tak szybko, jak chcesz rzeczywiście używać Bitcoin, problem zaczyna się. Podczas gdy doświadczony Bitcoiner, który jest używany do kopiowania i wklejania numerów alfanumerycznych nie będzie miał problemu z wysyłaniem lub otrzymywaniem pieniędzy, dla pierwszego użytkownika kryptońskiego – nazwijmy go Craig – historia jest inna.

Załóżmy, że Craig ma 60 lat, słyszał o bitcoinie od swojej córki, a teraz chce kupić trochę, aby wysłać do niej jako prezent z okazji ukończenia studiów. Jest zapalonym internautą – głównie po to, by czytać wiadomości, obstawiać online i rozmawiać z przyjaciółmi na komunikatorze na Facebooku – ale poza tym, nie jest zbyt bystry technicznie.

Google „kupuje bitcoin“ i kończy rejestrację na konto w Coinbase. Pobiera aplikację mobilną i za pomocą swojej karty kredytowej kupuje 500 USD w BTC. Wypełnienie jego danych osobowych w celu założenia konta zajęło mu trochę czasu, ale udało mu się to zrobić. Jak na razie, tak dobrze.

Ale potem, aby Craig mógł wysłać Bitcoin do swojej córki, potrzebuje jej, aby wysłała mu swój alfanumeryczny adres portfela Bitcoin. To tam już zaczyna się zamieszanie dla Craiga. Martwi się o to, że przypadkowo zostawi część adresu i prawie się poddaje w tym momencie. Jego córka dziękuje mu za prezent – bo jest zapalonym bitcoinem – ale musi go rozmawiać przez cały proces wysyłania bitcoinów.

Kiedy już zrozumie koncepcję adresów w portfelu Bitcoinów, zmaga się z postaciami na swoim ekranie. Dlaczego mówi 0,055 BTC, skoro właśnie kupił 500 dolarów? Wiele aplikacji Bitcoin portfel jest domyślnie ustawione na wpisanie kwoty BTC zamiast kwoty waluty fiat, co może być kolejną przeszkodą dla początkujących. I nie wspominając już o tworzeniu kopii zapasowej portfela.

Craig w końcu udaje się wysłać swoją córkę BTC, ale odchodzi zdezorientowany przez cały proces. Rozumie – dzięki swojej córce – dlaczego Bitcoin jest dobrą inwestycją, ale z trudem przekonuje się, dlaczego ktoś chciałby z niej skorzystać.

Roselyne Wanjiru, dyrektor ds. marketingu (CMO) w Nairobi opartej na blockchain startup Pesabase, uważa, że BTC może przejść drogę WhatsApp pod względem adopcji, jeśli uda mu się stać się tak łatwy w użyciu jak aplikacja do wysyłania wiadomości. Do tego czasu jednak, będzie walczyć.

„Fakt, że przyjęcie Bitcoin nie przekroczył 50 milionów użytkowników na świecie może być częściowo przypisane do Bitcoin’s UX. Dla wielu ludzi jest to tylko morze liczb, które nie mają sensu. Następne 500 milionów użytkowników Bitcoinów może być tylko prostszym doświadczeniem użytkownika,“ powiedziała.

Według niej, przyjęcie WhatsApp dla wielu ludzi nie było spowodowane ogłoszeniem, które widzieli, ale przyjacielem, który poprosił o przesłanie zdjęcia lub innych mediów poprzez WhatsApp.

„Nie musimy teraz oglądać reklamy WhatsApp w telewizji, ponieważ istnieją różne grupy z kolegami, rodziną, wychowankami i przyjaciółmi, a także inne zainteresowania… Jeżeli to nie jest masowa adopcja, nie mogę powiedzieć, co to jest!“ Wanjiru powiedział.

„Potem jest bitcoin… „Co to jest?“ pytasz, nie wiesz, słysząc o cyfrowym złocie, bezproblemowych płatnościach i innych rzeczach, które się nie sumują. Rzucasz na to okiem i widzisz morze liczb i decydujesz się nie mieć z nimi sensu, bo matematyka nie jest WhatsApp-easy“.

Próby poprawy

Podczas gdy większość startupów BTC wydaje się dziś bardziej koncentrować na przyciąganiu inwestorów do Bitcoinu niż na uczynieniu Bitcoinu bardziej przyjaznym dla użytkowników, istnieje garstka przedsiębiorców i deweloperów, którzy aktywnie pracują nad rozwiązaniem tego problemu.

Wygląda na to, że jednym z nich jest założyciel Lightning Network-focused startup Zap, Jack Mallers.

Ostatnio tweetował: „Bitcoin ma gówniane UX […] Nie jeśli mam coś do powiedzenia na ten temat. Wkrótce @ln_strike. Don’t blink,“ oprócz nagrania wideo z nowym produktem jego firmy Strike.

Strike umożliwia Twojemu kontu bankowemu i karcie debetowej „mówienie bitcoin“, pozwalając Ci płacić Błyskawicami faktury w walucie fiat.

Maller przyznał również, że Bitcoin i Lightning Network rzucili wyzwanie UX-owi na stanowisku Medium, gdzie ogłosił Strike i motywację jego zespołu do jego budowy.

„Zakładanie portfela, czekanie na coś, czego nie rozumiesz, aby zakończyć synchronizację, ograniczanie się w swoich możliwościach przez coś, co nazywa się „pojemnością“, a konieczność zakupu Bitcoin’a i zarządzania kopiami zapasowymi była zbyt duża dla prawie wszystkich użytkowników. Wielu z naszych testerów nawet nie dotarło do punktu sprzedaży, to wszystko było trochę przytłaczające“.

Dzięki Strike’owi, wszystko czego potrzebujesz to aplikacja i podłączona do niej karta bankowa do dokonywania płatności przez Lightning Network. Żadnych alfanumerycznych adresów portfeli, żadnych fraz do przechowywania kopii zapasowych portfeli, żadnych skomplikowanych UX-ów. Podczas gdy Strike jest nadal w fazie beta, daje wgląd w to, jak przyjazne dla użytkownika doświadczenie Bitcoin może wyglądać w przyszłości.

W międzyczasie, jak donosi Cryptonews.com, inny startup, Bottlepay, ma zamiar uruchomić swoją nową aplikację, która będzie zawierać integrację fiat, umożliwiając użytkownikom wydawanie BTC z ich waluty krajowej i uniknięcie ekspozycji na wahania cen.

„Nie ma żadnego procesu konwersji. Nie ma potrzeby trzymania Bitcoin’a, a teraz nagle możesz wejść w interakcję z nowym rodzajem świata płatności cyfrowych“, mówi Pete Cheyne, założyciel tego brytyjskiego dostawcy portfeli BTC.

Jednak dopóki te i inne wysiłki nie zyskają na atrakcyjności, dla rzeczywistych użytkowników – w przeciwieństwie do inwestorów – Bitcoin’s UX pozostaje wyzwaniem dla nowicjuszy. Jednakże, może się to zmienić, jeśli problem ten otrzyma tyle uwagi, na ile zasługuje.

Posted in CEO